FTP در مقابل SMB – چه تفاوتی دارد – (عملکرد / سرعت / امنیت)

در این مقاله هر دو سرور FTP و سرور SMB را با مزایا و معایب احتمالی آنها معرفی و مقایسه می کنیم.

پروتکل انتقال فایل (FTP) و Server Message Block (SMB) دو پروتکل انتقال پرکاربرد در مبحث شبکه  هستند. افراد از هر دو این پروتکل ها برای اهداف مختلف بر اساس نقاط قوتشان استفاده کرده اند.

اگر می خواهید بدانید کدام پروتکل انتقال فایل برای نیازهای شما بهترین است، اجازه دهید هر دو پروتکل انتقال فایل را معرفی کنیم.

FTP چیست؟

FTP در مقابل SMB – چه تفاوتی دارد – (عملکرد / سرعت / امنیت)

پروتکل انتقال فایل FTP شما را قادر می سازد تا فایل ها را بین شبکه ها انتقال دهید و عملکرد اصلی FTP دریافت یا ارسال فایل است.

برای به اشتراک گذاشتن امن و ایمن فایل ها بین کامپیوترهای موجود در شبکه می توانید به FTP تکیه کنید. همچنین می توانید از پروتکل انتقال فایل (FTP) برای دسترسی به کامپیوتر در شبکه و دستکاری، دریافت، ارسال یا حذف فایل های داده استفاده کنید.

همچنین می توان از FTP برای اعمال تغییرات در وب سایت استفاده کرد. توانایی آن در مدیریت تعداد زیادی فایل می تواند به شما کمک کند امنیت کاربران را افزایش دهید و سرعت انتقال فایل را افزایش دهید.

ویژگی های FTP

FTP طیف گسترده ای از ویژگی ها را ارائه می دهد که می تواند انتقال فایل کاربران را ساده و ایمن کند. ما ویژگی های برتر ارائه شده توسط FTP را برجسته کرده ایم:

  • FTP یکی از سریع ترین و روان ترین راه ها برای انتقال فایل ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر در شبکه است.
  • FTP بسیار کارآمد و در زمان صرفه جویی می کند زیرا در حین انتقال نیازی به انجام عملیات های مختلف در هنگام دسترسی به فایل ندارید.
  • FTP کمک می کند تا اکوسیستم امنیتی بهتری برای کاربران فراهم شود زیرا تنها زمانی می توانید به فایل دسترسی داشته باشید که یک رمز عبور و نام کاربری معتبر وارد کنید.

مزایای FTP

یکی از بزرگترین مزایای FTP این است که سطح بالایی از امنیت را ارائه می دهد. هر دو سرور SFTP که زیرسیستم بالای سرور پروتکل SSH نسخه 2 است و سرور FTPS پروتکل‌های انتقال فایل امن هستند که یک لایه اضافی برای انتقال استاندارد FTP هستند.

کنترل اضافی بر انتقال داده ها : FTP به شما این امکان را می دهد که فایل ها را به راحتی ویرایش، دانلود، حذف یا به اشتراک بگذارید. حتی می توانید فایل های بزرگ را با استفاده از FTP مدیریت کرده و آنها را از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل کنید.

FTP به شما این امکان را می دهد که از یک مکان واحد برای ذخیره و مدیریت فایل ها استفاده کنید که می تواند به شما در ساده سازی فرآیند انتقال فایل و بهبود گردش کار کمک کند.

معایب FTP :

اکنون که یک روی سکه را فهمیدیم، اجازه دهید معایب ارائه شده توسط FTP را بررسی کنیم.

بررسی امنیتی که نیاز به نام کاربری و رمز عبور دارد می تواند چندین کاربر را آزار دهد زیرا در یک متن برای کاربران ارسال می شود تا به فایل دسترسی پیدا کنند.

فیلتر کردن اتصالات FTP با استفاده از یک سیستم محلی دشوار است و ردیابی جزئیات فایل های آپلود شده در دستگاه راه دور برای شما دشوار است.

اگر از رابط FTP آگاه نیستید، می توانید ندانسته یا آگاهانه فایل های داده را حذف کنید، که منجر به از دست رفتن دائمی اطلاعات جدی می شود.

SMB چیست؟

Server Message Block یا SMB پروتکلی است که توسط سیستم های مبتنی بر ویندوز استفاده می شود که به آنها امکان می دهد فایل ها را با رایانه های درون سیستم به اشتراک بگذارند.

این به رایانه های متصل به یک شبکه مشابه اجازه می دهد تا به فایل ها از یکدیگر دسترسی داشته باشند مانند پیمایش در درایو محلی. همچنین می توانید پورت های سریال و چاپگرها را از رایانه های مختلف در یک شبکه به اشتراک بگذارید.

به عنوان مثال، برای چاپ یک فایل از رایانه خود، اما چاپگر به دستگاه دیگری در شبکه متصل است، با استفاده از پروتکل SMB، همچنان می توانید سند را چاپ کنید.

در ابتدا، SMB فقط برای کار با دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز مجهز بود، اما اکنون افق های خود را گسترش داده است و می تواند در انتقال فایل ها بر روی پلتفرم هایی مانند Unix و macOS کمک کند.

SMB یک پروتکل ارتباطی سرویس مشتری است که کاربر را قادر می سازد تا در صورت درخواست، داده ها یا اطلاعات را بین سرور و مشتری انتقال دهد.

مشتری می تواند نیازهای خود را از سرور درخواست کند و سرور SMB خدماتی مانند پوشه ها، در دسترس بودن چاپگر و فایل ها را به شبکه ارائه می دهد.

بیایید ویژگی های SMB را برای درک بهتر بررسی کنیم.

ویژگی های SMB

این یک چارچوب ارتباطی قوی برای منابع و فایل ها در سرور SMB فراهم می کند.

به مشتری امکان می‌دهد فایل‌ها را به اشتراک بگذارد، حذف کند، ویرایش کند و در شبکه مرور کند و حتی از طریق شبکه چاپ کند.

نسخه 2 SMB دارای حداقل دستورات فرعی برای انتقال فایل از طریق شبکه است.

پیوندهای نمادین SMB2 آن را بهتر از SMB1 می کند که آن را به یک نسخه پیشرفته تبدیل می کند.

مزایای SMB

استفاده از SMB آسان است و چندین سیستم عامل می توانند به طور موثر از SMB استفاده کنند.

می توانید فایل ها و منابع را به اشتراک بگذارید

در کمترین زمان در سراسر شبکه

با API ها، چاپگرها، سیستم های فایل و اسلات نامه کار می کند.

معایب SMB

SMB معایب زیادی ندارد، اما بیایید به یکی نگاه کنیم.

عیب اصلی استفاده از SMB این است که باید در اینترنت یا وب استفاده شود. از آنجایی که مستعد حملات سایبری است، اجرای آن بر روی LAN بهترین گزینه است.

اکنون که هر دو را مورد بحث قرار دادیم، بیایید تفاوت را بر اساس برخی معیارها تشخیص دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *