آموزش بکاپ کانفیگ سیسکو توسط tftp

بکاپ کانفیگ سیسکو  روتر، سوئیچ سیسکو و یا هر دیوایس مبتنی بر ios از الزامات نگهداری از شبکه برای هر مدیر شبکه است. یکی از راه های مرسوم بکاپ گیری از کانفیگ سیسکو استفاده از tftp برای انتقال فایل های کانفیگ به نقطه دیگر است. روش کار بسیار ساده و سریع است و حتی شما میتوانید این پروسه را به صورت cron job به شکل خودکار و مثلا روزانه، هفتگی و یا ماهانه بر روی دیوایس سیسکو پیاده سازی کنید.

از این روش همچنین برای انتقال کانفیگ روتر یا سوئیچ یا هر دیوایس سیسکو دیگری به دیوایس متناظر دیگر نیز میتوان استفاده کرد، برای مثال شما یک روتر جدید خریداری کرده اید و میخواهید آنرا با حداقل down time به جای قبلی و یا به صورت standby جهت redundancy وارد مدار کنید، کافی است از کانفیگ فعلی روتر سیسکو بکاپ گرفته و آنرا روی روتر جدید بارگذاری کنید که تمامی این پروسه توسط tftp به سادگی قابل اجراست.

مراحل کار

برای بکاپ گیری از کانفیگ دیوایس سیسکو به یک دستگاه دیگر که میتواند یک کامپیوتر یا حتی یک دیوایس سیسکو دیگر باشد و نرم افزار tftp server (با کلیک بر روی آن میتوانید آنرا دریافت کنید) و همچنین دسترسی IP Based به دیوایس سیسکو نیاز است.

ابتدا نرم افزار tftp server را اجرا و آنرا در حالت ارسال و دریافت قرار داده و محل دریافت و ارسال فایل ها را مشخص نمایید.

سپس این دستورات را برای انتقال و بکاپ کانفیگ سیسکو به مقصد مورد نظر وارد نمایید:

router#copy flash:startup-config tftp

Address or name of remote host [ ] ? 1.1.1.1

Destination filename [aka-confg]? (press enter)

1.1.1.1 آدرس سرور tftp است و اگر همه چیز درست باشد، انتقال فایل کانفیگ که در اینجا با نام aka-config است به سرعت انجام میشود.

روش دیگری هم که اشاره به آن خالی از لطف نیست، استفاده از کلاینت tftp که هم برای ویندوز قابل دریافت است هم لینوکس و مک او اس دارا هستند.

ابتدا در روتر این دستورات را وارد میکنید:

Aka(config)#ip tftp source-interface gigabitEthernet 0/0.800

Aka(config)#tftp-server flash:startup-config

سپس در کلاینت tftp با دستور get فایل startup-config را دریافت میکنید.

روش آپلود فایل کانفیگ نیز بر اساس همین روال است:

Aka#copy tftp: flash

Address or name of remote host []? 1.1.1.1

Source filename []? startup-config

Destination filename ?[startup-config]

%Warning:There is a file already existing with this name

Do you want to over write? [confirm] (press enter)

و به همین سادگی انتقال صورت میپذیرد، فقط به یاد داشته باشید پس از upload فایل کانفیگ اینترفیس های فیزیکی روتر به حالت admin down است و میبایست به صورت دستی up شوند.

در صورتی که تمایل دارید می توانید مقاله پسورد ریکاوری روتر و سوییچ سیسکو را مطالعه نمایید.

منبع : geekboy.pro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *