پیش نیازهای راه اندازی سیستم تلفنی VoIP

یکی از سوالات  مهم قبل از راه اندازی سرویس های تلفنی  در سازمان ، توجه به پیش نیازهای زیرساخت شبکه است. در این مقاله توصیه هایی را مطرح خواهیم کرد تا بتوانیم پاسخ روشنی را برای این سوال ارائه دهیم. همچنین موارد مطرح شده در این مقاله پیوسته به روز خواهد شد. بنابراین اگر نظر یا تجربه خاصی در این مورد دارید ، می توانید آن را در قسمت نظرات مطرح نمایید.

پیش نیازهای شبکه جهت راه اندازی  سیستم تلفنی VoIP

استفاده از سوئیچ های حرفه ای شبکه به جای هاب ها

  •  در بسیاری از شرکت ها و سازمان ها دیده می شود که به جای استفاده از سوئیچ های استاندارد و مناسب محیط های اداری و تجاری از سوئیچ ها و تجهیزات شبکه ای استفاده می شود که قابلیت پردازش کمی دارند و صرفا مانند یک هاب عمل می کنند. توصیه اکید ما این است که برای دستیابی به کیفیت صدای مناسب از چنین سوئیچ هایی در شبکه های سیستم تلفنی VoIP استفاده نکنید.

استفاده از سوئیچ های شبکه Full duplex

  • همه ما با اصطلاح Full duplex و Half duplex آشنا هستیم. دقت داشته باشید که برای سوئیچ هایی که بین VoIP Endpoint و PBX Server ها قرار دارند به هیچ عنوان از حالت Half duplex  استفاده نکنید. می دانید که در برخی سوئیچ ها امکان فعال سازی و غیر فعال سازی آن وجود دارد.

استفاده از شبکه های مجزا

  •  یکی از مهم ترین شرایط LAN در سازمان هایی که از VoIP بهره می برند پیکربندی شبکه به صورت Segregated است. این اصطلاح یعنی شبکه هایی که در آن ها ترافیک Voice از Data توسط VLAN جدا شده است.

راه اندازی Qos

  • سرویس Quality of Service  نیز یکی از سودمند ترین روش های تضمین کیفیت تماس صوتی در شبکه های VoIP است که استفاده از آن بسیار توصیه می شود. به این منظور استاندارد 1P نیز راه گشا خواهد بود.

اما اجازه دهید ببینیم که شرایط یک شبکه LAN مناسب از لحاظ پارامترهای قابل اندازه گیری چگونه باید باشد؟

شبکه محلی ایده آل برای راه اندازی VoIP مقدار Packet Loss  کم تر از ۱ درصد ، Jitter  کم تر از ۳۰ میلی ثانیه ، Delay  یک طرفه کم تر از ۵۰ میلی ثانیه و پینگ تایم کم تر از ۱۰۰ میلی ثانیه را باید داشته باشد.

کارشناسان شبکه توصیه می کنند  در صورتی که در بررسی اولیه از شبکه یک سازمان مشخص شد که یکی از شرایط بالا برقرار نیست از پذیرفتن پروژه ویپ در آن جا بپرهیزید.

اما پارامترهای گفته شده را چگونه بررسی کنیم ؟ جواب واضح است : در واقع مقادیری که گفته شد ، بایستی برای تست Ping بین IP سیستم PBX مثلا ( Elastix یا Issable ) و یک اندپوینت ( مثلا گوشی IPPhone ) صورت پذیرد.

در صورتی که علاقه مند به مباحث ویپ هستید پیشنهاد می کنیم مقاله ویژگی های یک سیستم تلفنی VoIP را نیز مطالعه بفرمایید.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید بوده است لطفا آن را با دوستان و همکاران تان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *